Dress code w pracy
Nie ma miejsca, w którym nie obowiązywałby dress code. Występuje on w wielu wariantach, choć głównie kojarzymy go z wymogiem ubrania formalnego, a czasem nawet wieczorowego stroju. Czym w zasadzie jest dress code?
Nie ma miejsca, w którym nie obowiązywałby dress code. Występuje on w wielu wariantach, choć głównie kojarzymy go z wymogiem ubrania formalnego, a czasem nawet wieczorowego stroju. Czym w zasadzie jest dress code? To konkretne reguły ubioru obowiązujące w danym miejscu lub w ramach okazji, na którą jesteśmy zapraszani. Jeśli w Twoim biurze obowiązuje dress code biznesowy, formalny, nie na miejscu będzie pojawić się tam w jeansach czy swetrze, z kolei pracując w branży kreatywnej, gdzie obowiązuje dress code casualowy lub smart casualowy, przyjście w garniturze czy eleganckiej sukience midi, wprawi współpracowników w zdziwienie.
Jak należy ubierać się do pracy?
Wiele zależy od tego, gdzie pracujemy. Przeważnie dominującym dresscodem w miejscu pracy jest styl formalny, biznesowy lub styl smart casual. Czym się od siebie różnią? W miejscach, gdzie obowiązuje dresscode biznesowy, należy ubierać się schludnie i profesjonalnie. Cała stylizacja powinna opierać się na bazowych, stonowanych kolorach. Niezbędne okażą się tu żakiety, koszule, cygaretki czy ołówkowe spódnice. Buty w stroju biznesowym nie powinny być lakierowane ani zbyt wysokie. Dla mężczyzn wskazane będzie założenie pełnego garnituru, najlepiej w odcieniu granatowym lub szarym. Czarny garniutur zarezerwowany jest bowiem dla stroju wieczorowego.
Dress code smart casual przyjmuje nieco luźniejszą formę i często spotkamy go w agencjach kreatywnych czy małych, prywatnych firmach. Czym się charakteryzuje? Dość dużą swobodą. W grę wchodzą bowiem jeansy, swetry czy botki u pań, zaś u panów wzorzyste marynarki, kolorowe koszule czy sportowe buty. Złamaniem dress codu będzie jednak założenie dresów, obcisłej, wyzywającej sukienki czy krótkich spodenek.
Odzież robocza a dress code
Istnieje jednak wiele branż, gdzie dress code schodzi na dalszy plan, bowiem w pracy najważniejsza jest schludność i bezpieczeństwo pracownika. Obowiązek noszenia specjalnego, roboczego stroju spoczywa choćby na lekarzach, którzy zawsze w pracy przywdziewają fartuchy medyczne. Podobna sytuacja ma miejsce wśród kosmetyczek, noszących specjalne uniformy, czy kelnerów, którzy często ubrani są w specjalne zapaski – ułatwiające im pracę
i chroniące ich ubrania przed zabrudzeniem podczas kontaktu z jedzeniem.
Ściśle określony ubiór roboczy funkcjonuje także wśród pielęgniarek czy pracowników branży budowlanej. Często to sam pracodawca określa, w jakim stroju mają pojawiać się w pracy jego podwładni. W „firmowe uniformy” wyposażeni są pracownicy ochrony, kierowcy transportu komunikacji miejskiej czy pracownicy niektórych sieciówek.