Pompy beczkowe – jakie jest ich zastosowanie?
Wśród bogatego i zróżnicowanego asortymentu dedykowanego do transportu cieczy, znajdują się również pompy beczkowe. Te zdawać by się niepozorne urządzenia mają niezwykle szerokie spektrum zastosowania. Na czym polega ich wyjątkowość? Jak wygląda ich konstrukcja i do jakich celów dokładnie są używane pompy beczkowe?
Jak jest zbudowana pompa beczkowa
Jedną z największych zalet, jakimi charakteryzują się pompy beczkowe, jest ich prosta i kompaktowa budowa. To z kolei przekłada się na ich niezawodność, wytrzymałość oraz łatwą i tanią eksploatację. Ponadto pompy beczkowe są niezwykle uniwersalne i mogą być używane naprawdę w bardzo szerokim zakresie pod względem rodzaju transportowanego medium.
Wynika to z tego, że w zależności od rodzaju aplikacji i parametrów danego medium, pompa beczkowa wykonana jest z różnego rodzaju materiałów – w tym niezwykle odpornych na działania substancji agresywnych chemicznie. Sama pompa składa się przede wszystkim z rury ssącej, w której znajduje się wał zakończony śrubą lub wirnikiem i węża. W zależności od potrzeb wyposażona jest w silnik elektryczny lub pneumatyczny. Dostępne są również pompy beczkowe manualne.
Pompy beczkowe i ich zastosowanie
Pompy beczkowe ze względu na swoją konstrukcję i wysoką funkcjonalność znajdują zastosowanie zarówno w użytku przemysłowym, jak i prywatnym. Tego typu pompy używane są do rozładunku i załadunku różnego rodzaju cieczy z beczek oraz innych pojemników. Taka czynność wykonywana jest zarówno w fabrykach oraz zakładach produkcyjnych (począwszy od tych zajmujących się przemysłem spożywczym i farmaceutycznym, poprzez przemysł chemiczny na rafineryjnym, skończywszy), jak i w małych firmach (np. warsztatach samochodowych czy punktach wymiany oleju silnikowego).
Przy czym warto zaznaczyć, że pompy beczkowe mogą być używane również do dozowania substancji. Oprócz tego pompa beczkowa doskonale sprawdza się również jako urządzenie dedykowane do użytku całkowicie prywatnego (np. do przelania zgromadzonej w zbiornikach deszczówki lub w awaryjnych sytuacjach (np. wypompowanie wody z zalanej piwnicy).