Gdzie kupić zbiornik do ciekłego azotu?
Skroplony azot wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, nauki i techniki. Popularność zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom. Aby we właściwy sposób przechowywać substancję, potrzebujesz specjalnych naczyń. Chcesz wiedzieć, gdzie kupić zbiornik do ciekłego azotu? Czytaj dalej i sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy.
Jak zbudowane są pojemniki do ciekłego azotu?
Pojemniki do ciekłego azotu, czyli dewary, to naczynia, które swoim wyglądem mogą przypominać popularne termosy. Jednak różnią się swoim przeznaczeniem i dodatkowymi funkcjami. Zbiorniki zbudowane są z dwóch cienkich ścianek, między którymi panuje próżnia o niskim ciśnieniu. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości aluminium, które jest wytrzymałe, lekkie i ma ograniczoną przewodność ciepła.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dewarów – biologiczne i transportowe. Te pierwsze mają specjalne wewnętrzne zasobniki, w których umieszcza się próbki do badań. Z kolei drugie nie są wyposażone w dodatkowe elementy. Charakteryzują się gładkim wykończeniem, które ułatwia opróżnianie pojemnika. Ponadto każde naczynie kriogeniczne wyposażone jest w szczelny korek. Dzięki temu odparowanie skroplonego azotu jest niemożliwe.
Gdzie kupić pojemniki do ciekłego azotu?
Zbiornik do ciekłego azotu można zakupić w wielu miejscach. Podczas poszukiwań dostawcy warto szczególną uwagę zwrócić na renomę danej firmy i jakość oferowanych produktów. Dewary muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Idealnym wyborem są sklepy online, w których poza zbiornikami możesz zaopatrzyć się w solidne i wytrzymałe akcesoria do pracy z ciekłym azotem takie jak wózki czy pompki. Warto stawiać na miejsca, które posiadają bogaty wybór pojemności naczyń. Dzięki temu będziesz mógł zakupić zbiornik dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Jak używać zbiornika do ciekłego azotu?
Właściwe przechowywanie i korzystanie ze zbiornika do ciekłego azotu to bardzo ważna kwestia. Warto pamiętać, że dewar powinien znajdować się w pomieszczeniach wentylowanych. Ponadto pojemniki należy trzymać w miejscach oddalonych od wszelkich źródeł ciepła. Naczynia kriogeniczne muszą stać pionowo. Ponadto dewar trzeba zabezpieczyć przed przypadkowym przewróceniem się.
Niezwykle istotne jest także odpowiednie przygotowanie zbiornika do pracy. Przed całkowitym napełnieniem pojemnika cieczą kriogeniczną, musisz niewielką ilość substancji umieścić w naczyniu na około 20 minut. Dzięki temu zbiornik schłodzi się, a gaz zmniejszy swoje parowanie.