Jak właściwie zamontować fotelik samochodowy?
Fotelik samochodowy rodzicom zapewnia komfort i spokój, a dziecku bezpieczeństwo i wygodną podróż. Zgodnie z polskim kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia powinno podróżować w fotelikach. Skąd taki wymóg? Z czego on wynika? Głównym powodem jest anatomia małego ludzika. Choć wielu rodziców kupuje fotelik tylko dlatego, by uniknąć mandatu drogowego, to jest on niezbędny ze względu na bezpieczeństwo. Jak zamontować fotelik samochodowy? Przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Czym są i do czego służą bazy ISOFIX?
Jak właściwie zamontować fotelik samochodowy? Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Bezpieczeństwo dziecka to najważniejsza sprawa, dlatego zawsze warto powtarzać, że małe dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy! Taka pozycja jest najbezpieczniejsza i nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa – Podczas hamowania maluch musi mieć wsparcie w oparciu fotela! Dlatego też większość fotelików dla najmłodszych produkuje się w taki sposób, by nie można ich było zamontować na odwrót. Według statystyk ok. 65% wypadków drogowych zalicza się do zderzeń czołowych. Zderzenia czołowe, nawet przy małej prędkości, wytwarzają największe siły bezwładności. Siły te sprawiają, że przemieszczamy się do przodu wbrew naszej woli, a następnie z dużą siłą opadamy z powrotem. Ponieważ mały podróżny jest od nas słabszy i zupełnie bezbronny, musimy mu zapewnić maksimum ochrony.
Istnieją różnice w anatomii człowieka małego i dorosłego. Wszyscy rodzice doskonale o tym wiedzą. Głowa niemowlęcia stanowi 25% masy jego ciała. Niewykształcone są jeszcze kręgi szyjne, mięśnie i więzadła. Widoczne są także różnice w budowie miednicy i kręgosłupa. Trzony kręgowe są u maluchów ukształtowane płasko, a u dorosłego siodełkowato. Człowiek dorosły ma zatem ukształtowany aparat więzadłowy kręgosłupa, a małe dziecko… jeszcze nie bardzo. Maluch nie posiada jeszcze swoistego wzmocnienia odcinka szyjnego, a zatem w przypadku gwałtownego hamowania, jego kręgi szyjne nie trzymają się razem, jak u dorosłego. Kości malucha nie są jeszcze zrośnięte, co znaczy, że dzieci są słabsze i bardziej od nas wrażliwe na urazy. Mają elastyczną konstrukcję szkieletu, a ich tkanka chrzęstna to nie to samo co kostna u dorosłego. Tylko fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy zapewnia ciału dziecka odpowiednie wsparcie.
Gdzie zamontować fotelik samochodowy?
W tym miejscu pojawia się ważne pytanie – Gdzie zamontować fotelik dziecka w aucie? Odpowiedź jest prosta. Z przodu malucha przewozić nie można! Nie powinniśmy montować fotelika na przednim siedzeniu, a zwłaszcza gdy mamy poduszkę powietrzną w wyposażeniu. Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością 250–300 km/h, a więc na pewno wyrządzi dziecku krzywdę.
Fotelik montujemy na tylnej kanapie i najlepiej na środku, gdyż jest to obszar najbardziej oddalony od teoretycznych stref zgniotu. W przypadku kolizji i zderzeń bocznych środek tylnej kanapy jest najbardziej oddalony tak samo z lewej, jak i z prawej strony. Jeżeli z jakiegoś powodu montaż jest tam niemożliwy, to kanapa za pasażerem jest drugim rekomendowanym miejscem. W tej sytuacji czynnikiem decydującym jest wygoda i bezpieczeństwo, podczas wyjmowania dziecka z samochodu. Najbezpieczniejszym miejscem jest jednak środek tylnej kanapy, o ile fotelik wyposażony jest w odpowiednie bazy ISOFIX.
Czym są i do czego służą bazy ISOFIX?
Bazy ISOFIX to nowoczesny system montażu fotelików samochodowych. Dziś jest on już standardem międzynarodowym. Każde nowe auto oraz fotelik samochodowy powinien być wyposażony w bazy ISOFIX. Aby sprawdzić mocowanie w swoim samochodzie, wystarczy przyjrzeć się tylnej kanapie. Na tapicerce powinno się znajdować specjalne oznaczenie.
Dzięki bazie ISOFIX fotelik połączony jest bezpośrednio z samochodem. Mocowanie w postaci metalowych zaczepów zapewnia to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo dziecku. Fotelik jest wówczas stabilny i świetnie przymocowany, co daje nam pewność, że jest właściwie zamontowany. Bazy ISOFIX znajdziemy w fotelikach we wszystkich kategoriach wagowych. Jednak w przypadku najmniejszych “nosidełek”, potrzebna jest zwykle osobna baza podparta dodatkowo nogą stabilizującą. Mocowanie zostaje wówczas na stałe w aucie, a fotelik samochodowy jest ruchomy. Możemy go wpinać i wypinać z bazy, aby wygodnie przenosić maluszka. Jest to bardzo łatwe i bezpieczne rozwiązanie, dlatego sprawdź, czy masz w aucie odpowiednie mocowanie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece/foteliki-samochodowe-9-36/isofix.html